1 EUR | 4.2668 | bez zmian | 0.0000 |
1 GBP | 5.1448 | bez zmian | 0.0000 |
1 USD | 4.1219 | bez zmian | 0.0000 |
Uważaj na oszustów, którzy podszywają się pod pracowników Banku. Przestępcy pod pretekstem weryfikacji podejrzanej transakcji namawiają do instalacji aplikacji, np. Any Desk czy TeamViewer. Dzięki niej mogą przejąć kontrolę nad urządzeniem, z którego korzystasz.
Przypominamy, że pracownicy Banku podczas rozmowy telefonicznej nigdy nie poproszą Cię o:
- instalację dodatkowego oprogramowania na urządzeniach, za pomocą których logujesz się do bankowości internetowej i mobilnej,
- podanie haseł dostępu, kodów PIN/SMS lub innych danych, które pozwalają na dokonanie transakcji.
Pamiętaj też, że pracownicy Banku nigdy nie zadzwonią do Ciebie z numeru infolinii 800 888 888. Z tego numeru korzystamy tylko, aby odbierać połączenia.
Zachowaj ostrożność. Nigdy nie podawaj przez telefon nadmiarowych informacji oraz szczegółów swoich transakcji, w tym również informacji w jakim Banku posiadasz konto!
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zakończ połączenie i skontaktuj się osobiście z placówką Banku lub Infolinią SGB.
Nowa szata graficzna |
Szanowni Klienci,
Uprzejmie informujemy, że w najbliższych dniach zostanie udostępniona nowa odsłona strony internetowej Banku Spółdzielczego w Białobrzegach.
Zarząd Banku Spółdzielczego w Białobrzegach
Dziś pierwszy dzień lata, jutro zakończenie roku szkolnego – mamy więc podwójną okazję do świętowania w pierwszy letni weekend 😀
Wszystkim, którzy rozpoczynają dziś wakacje, życzymy, aby był to udany – bezpieczny i pogodny czas. Dbajcie o siebie!
Czerwcowy dzień otwarty w Banku Spółdzielczym w Białobrzegach! |
Tegoroczny „Czerwiec z Bankiem Spółdzielczym”, organizowany przez Krajowy Związek Banków Spółdzielczych, odbywa się pod hasłem „Przyjazny Bank Spółdzielczy”.
Ruszył właśnie Konkurs Wiedzy o Finansach i Bankowości Spółdzielczej pt. „Kasa – Pierwsza Klasa” |
Zastrzeganie numeru PESEL |
Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi informacji w zakresie projektu PESEL na stronie:
Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL
Wielka Loteria Lokat – znamy wyniki! |
Cenne nagrody dla klientów Banków Spółdzielczych SGB, które brały udział w promocji, rozlosowaliśmy 23 kwietnia i 7 maja br. w SGB-Banku S.A.
Wszystkim laureatom gratulujemy!
Poznaj wyniki głosowania
Wirtualny spacer po historii polskich banków spółdzielczych |
Warto zapamiętać ten adres: www.historiabs.pl
To miejsce, w którym można miło spędzić czas na atrakcyjnym, wirtualnym spacerze przez historię bankowości spółdzielczej. Wspólne przedsięwzięcie Krajowego Związku Banków Spółdzielczych, Banków Spółdzielczych Zrzeszenia BPS i Banków Spółdzielczych SGB ma nie tylko walory edukacyjne i poznawcze, ale także estetyczne.
W wyjątkowy sposób prezentuje historię bankowości spółdzielczej, wykorzystując znane i nieznane jej fakty, gromadząc unikatowe materiały i udostępniając je w sferycznej formie panoramy 360 stopni.
DLACZEGO PRZEDSIĘBIORCY WYBIERAJĄ BANKI SPÓŁDZIELCZE SGB |
Ludzie i relacje, które budujemy w lokalnych społecznościach ale też biznes, który wspieramy są dla nas ważni.
Zgodnie z hasłem "Dobrze dbać o sienie nawzajem"!
„Królik Filip i jego wymarzona podróż do Marchewkolandii” |
Bajka powstała jako jedno z działań w ramach Roku Edukacji Ekonomicznej 2024!
Zapraszamy do obejrzenia!
W dniu 06 marca br. odbyło się szóste z cyklu spotkań biznesowych dedykowanych przedsiębiorcom w ramach Projektu „Pierwsza Liga Biznesu”.
„Pierwsza Liga Biznesu” to pierwszy tego typu projekt w Polsce organizowany przez sektor bankowości spółdzielczej we współpracy z Partnerami, którzy w ramach transmisji online podzielą się swoją wiedzą ekspercką. Projekt prowadzi Krajowy Związek Banków Spółdzielczych, którego nasz Bank jest Członkiem.
Bank Spółdzielczy w Białobrzegach jako ambasador tego Projektu gościł na spotkaniu lokalnych przedsiębiorców.
Tematem wystąpienia była „Sukcesja w firmie rodzinnej”, którą uświetniło wystąpienie eksperckie przedstawiciela Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie - dr hab. inż. Jacka Lipca.
Spotkanie okazało się doskonałą okazją do wymiany doświadczeń na tematy biznesowe. To również świetna możliwość do nawiązania nowych kontaktów i współpracy.
Dziękujemy wszystkim obecnym za przybycie i uczestnictwo w spotkaniu!
Relacja ze spotkania: |
Trwa "Rok Edukacji Ekonomicznej 2024"! |
Bezcenne Chwile – nagrody za płatności |
Zarejestruj kartę Mastercard w programie Bezcenne Chwile i odbieraj nagrody za płatności.
W programie Mastercard Bezcenne Chwile możesz zbierać punkty naliczane po każdej płatności zarejestrowaną kartą. Punkty zamienisz na atrakcyjne nagrody – np. vouchery na zakupy w Circle K., Allegro, Carrefourze czy na pyszne.pl albo bilety do Cinema City. Każda płatność kartą Mastercard przybliża Cię do nagrody!
Jak skorzystać z promocji?
1. Zarejestruj swoją kartę Mastercard na bezcennechwile.pl.
2. Płać kartą Mastercard i zbieraj na swój cel.
Nie masz jeszcze karty Mastercard? Zapytaj w naszym Banku!
Ponownie ostrzegamy przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników banku. Przestępcy pod pretekstem weryfikacji podejrzanej transakcji, namawiają do instalacji aplikacji, np. Any Desk czy TeamViewer. Dzięki niej mogą przejąć kontrolę nad urządzeniem, z którego korzystasz.
Przypominamy, że pracownicy banku podczas rozmowy telefonicznej nigdy nie poproszą Cię o:
Pamiętaj też, że pracownicy banku nigdy nie zadzwonią do Ciebie z numeru infolinii 800 888 888.
Zachowaj ostrożność. Nigdy nie podawaj przez telefon nadmiarowych informacji oraz szczegółów swoich transakcji, w tym również informacji w jakim banku posiadasz konto!
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zakończ połączenie i skontaktuj się osobiście z placówką banku.
Projekt BAKCYL |
Bank Spółdzielczy w Białobrzegach jest Partnerskim Bankiem Projektu Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży BAKCYL, który jest wspólnym projektem sektora bankowego opartym na wolontariacie kompetencyjnym pracowników i solidarnym wsparciu finansowym pod patronatem Warszawskiego Instytutu Bankowości.
Szanowni Państwo,
Ze względów bezpieczeństwa na kartach debetowych klientów naszego Banku wprowadzono limit ilościowy transakcji.
W przypadku klientów indywidualnych dla transakcji gotówkowych limit wynosi maksymalnie 5 wypłat dziennie a dla bezgotówkowych limit wynosi maksymalnie 15 transakcji dziennie.
W przypadku klientów instytucjonalnych dla transakcji gotówkowych limit wynosi maksymalnie 10 wypłat dziennie a dla bezgotówkowych limit wynosi maksymalnie 25 transakcji dziennie.
______________________________________________________________________________________________________________
Szanowni Państwo
BIK udostępnia usługi klientom online poprzez portal bik.pl, co pozwala skupić w jednym miejscu kompleksowe informacje ułatwiające kontrolę i bezpieczeństwo naszych finansów. Zakładając swoje indywidualne konto na bik.pl, każdy zyskuje pełny dostęp do produktów i usług BIK. Wystarczy 15 minut i zyskujemy zaufanego doradcę i wsparcie na finansowej ścieżce życia.
Aby dowiedzieć się więcej kliknij TUTAJ
______________________________________________________________________________________________________________
Szanowni Państwo
Od stycznia 2021 r. zmieniły się przepisy dotyczące udzielania premii gwarancyjnych.
Zmiany dotyczą zarówno obowiązku rejestracji książeczek mieszkaniowych wydanych do dnia
23 października 1990 r., jak i uprawnień do premii gwarancyjnej. Szczegóły TUTAJ
_________________________________________________________________________________________________________________
Rolniku,
jeżeli jesteś płatnikiem podatku od towarów i usług (VAT), to od dnia 1 stycznia 2022 r. zmieniają się zasady regulowania składek KRUS.
Szczegółowe informacje TUTAJ.
Nowe przepisy Ustawy AML |
Przelewy zagraniczne – ważne zmiany!
Zlecasz lub spodziewasz się przelewu z kraju trzeciego wysokiego ryzyka? Od 31.10.2021 r., przed każdą taką transakcją skontaktujemy się z Tobą z prośbą o dodatkowe informacje, np. dotyczące źródła pochodzenia środków lub poprosimy Cię o przekazanie dokumentów do tej transakcji. Jeżeli nam nie przekażesz pełnych informacji, będziemy musieli odrzucić przelew. Wymaga tego od nas Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Lista krajów trzecich wysokiego ryzyka wg stanu na 25.11.2021 r. ===>
____________________________________________________________________________________________________________
Szanowni Państwo,
jeśli skorzystaliście z pomocy w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0 z pewnością zaciekawi Was informacja dotycząca umorzenia subwencji. Poniżej zamieszczamy główny komunikat prasowy Polskiego Funduszu Rozwoju. Zachęcamy do lektury.
Szanowni Państwo,
Ostrzegamy przed kampanią, w której przestępcy rozsyłają fałszywe SMS-y informujące o zatrzymaniu przesyłki przez służby celne.
Linki znajdujące się w SMS-ach kierują do strony, która udaje firmę kurierską i „zachęca” do pobrania aplikacji śledzącej przesyłkę.
W rzeczywistości aplikacja to szkodliwe oprogramowanie, które umożliwia atakującym m.in. przejmowanie funkcji wysyłania i odbierania wiadomości SMS w celu kradzieży środków z konta bankowego.
Uprzejmie informujemy, że umarzanie subwencji udzielonych w ramach Tarczy Finansowej PFR 1.0 rozpocznie się po 29 kwietnia 2021 r.
Zmiana regulaminu Tarczy Finansowej 1.0 – regulacji dotyczących umorzenia zostanie opublikowana na stronie internetowej PFR nie później niż do dnia 9 kwietnia 2021 r.
Przypominamy, że firmy, których działalność jest wykonywana w jednym lub więcej z 54 kodów PKD, które skorzystały z Tarczy Finansowej PFR 2.0 będą mogły po spełnieniu warunków formalnych skorzystać z 100% umorzenia subwencji.
Jednocześnie informujemy, że od 15 kwietnia – podobnie jak przy wdrażaniu Tarczy 1.0 oraz Tarczy 2.0 – rozpoczniemy codzienne otwarte szkolenia online dla przedsiębiorców dotyczących zasad rozliczania i umarzania Tarczy Finansowej PFR 1.0. Informacje na temat zapisów i terminów szkoleń będą dostępne na stronie https://pfrsa.pl/tarcza-finansowa-pfr/tarcza-finansowa-pfr-10.html#mmsp od 7 kwietnia.
Poniżej dodatkowe linki do strony PFR dot. materiałów informacyjnych:
Rozliczenie subwencji Krok po kroku: https://pfrsa.pl/tarcza-finansowa-pfr/tarcza-finansowa-pfr-10.html?_ga=2.179088045.804172854.1618812815-524549666.1618812815#mmsp
Najczęściej zadawane pytania: https://pfrsa.pl/dam/jcr:5b6e4f2e-01c0-4be9-bd41-7f2fe869af15/Q&A-tarcza-finansowa-pfr-1-0
Prezentacje o programie (pod koniec strony): https://pfrsa.pl/tarcza-finansowa-pfr/tarcza-finansowa-pfr-10.html?_ga=2.179088045.804172854.1618812815-524549666.1618812815#mmsp
Link do szkolenia o umorzeniach dla MSP: https://www.youtube.com/watch?v=Fwfzk6Bs-OQ
Link do szkolenia o umorzeniach dla MIKROFIRM: https://www.youtube.com/watch?v=bLSCwCVrVHQ
Informacje o szkoleniach (te same treści co w powyższym linku): https://pfrsa.pl/aktualnosci/tarcza-finansowa-pfr-1.0/informacja-o-szkoleniach-dotyczacych-procesu-umorzen-tarczy-finansowej-10.html
______________________________________________________________________________________________________
Uwaga na próby wyłudzenia poufnych danych przez telefon – podszywanie się pod pracowników Banku nadal groźne!
Ponownie ostrzegamy przed przestępcami podającymi się za pracowników banku. Osoby te przez telefon wyłudzają poufne dane dotyczące haseł, kodów PIN/SMS. Jak to robią? Informują rozmówcę, że dane te potrzebne są do zwiększenia bezpieczeństwa lub przeprowadzany jest test działania bankowości. Przestępcy mogą korzystać z techniki tzw. spoofingu numeru telefonu, w taki sposób, by w Waszym telefonie wyświetlił się numer infolinii Banku lub zaufanego pracownika Banku! Dla uwiarygodnienia swojej legendy mogą podawać się za pracowników IT lub bezpieczeństwa.
W rzeczywistości celem oszustów jest m.in. zdobycie danych do logowania/narzędzia autoryzacyjnego lub innych cennych danych, które nie powinny być upublicznione osobom postronnym!
Przypominamy, że pracownik Banku podczas rozmowy telefonicznej nigdy nie poprosi Cię o podanie haseł dostępu, kodów PIN/SMS lub innych danych pozwalających na dokonanie transakcji. Pracownik również w rozmowie telefonicznej nie poprosi o instalację jakiegokolwiek oprogramowania na Twoim komputerze lub telefonie.
W przypadku, gdy:
odbierzesz podejrzany telefon od osoby podającej się za pracownika banku,
masz jakiekolwiek wątpliwości, czy zasadne jest podawanie kodu z narzędzia autoryzacyjnego lub innych danych,
podczas korzystania z elektronicznych kanałów dostępu spotkasz się z sytuacją, która wyda Ci się nietypowa, podejrzana lub wzbudzi Twoje zaniepokojenie,
skontaktuj się z bankiem!
Pamiętaj – nie podawaj nigdy przez telefon nadmiarowych informacji, nie zdradzaj szczegółów swoich transakcji. Jeżeli masz wątpliwości – skontaktuj się osobiście z placówką Banku lub zadzwoń do nas na znany Tobie numer telefonu (koniecznie wybierz numer ręcznie, najlepiej korzystając z innego urządzenia).
Zmiany w rozwiązaniach pomocowych oferowanych przez banki – moratorium pozaustawowe do pobrania TUTAJ
Szanowni Państwo,
Klienci Banku Spółdzielczego w Białobrzegach mogą już potwierdzać swoją tożsamość online korzystając z mojeID.
Usługa mojeID pozwala na wykorzystanie tożsamości cyfrowej mojeID w procesach rejestrowania się i logowania do serwisów dostawców usług, zarówno komercyjnych jak i z sektora publicznego, za pomocą danych z bankowości internetowej. Jest to możliwe dzięki integracji mojeID z Węzłem Krajowym i Profilem Zaufanym.
Za pomocą Węzła Krajowego oraz Profilu Zaufanego można m.in. podpisywać dokumenty w urzędach publicznych, identyfikować swoją tożsamość w usługach podmiotów publicznych w internecie (np. złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego).
mojeID pozwala dodatkowo potwierdzić swoją tożsamość w sektorze komercyjnym, m.in. w firmach ubezpieczeniowych i telekomunikacyjnych, u dostawców energii elektrycznej i w placówkach medycznych. Przy pomocy kilku kliknięć na dowolnym urządzeniu z dostępem do przeglądarki internetowej i w dowolnym czasie, mojeID pozwala klientowi w bezpieczny sposób potwierdzić swoją tożsamość, zachowując jednocześnie bezpieczeństwo i kontrolę nad przekazywanymi informacja
Dzięki usłudze mojeID możemy m.in. założyć w trybie online działalność gospodarczą, uzyskać dostęp do eRecepty i eSkierowań, złożyć wnioski o wydanie dowodu osobistego lub paszportu. Korzystanie z Profilu Zaufanego, udostępnianego dotychczas wyłącznie przez banki komercyjne, pozwoli na składanie i korygowanie deklaracji podatkowych oraz składek ZUS czy dokonywanie zmian do wpisów w ewidencji działalności gospodarczej.
Więcej o produkcie w "Regulaminie świadczenia usług identyfikacji elektronicznej SGB ID dla klientów indywidualnych".
Podsumowanie działań Banku Spółdzielczego w Białobrzegach w związku z koronawirusem |
Kliknij w obrazek ⇒
______________________________________________________________________________________________________
Teraz jeszcze wygodniej! Płać dowolną kartą płatniczą bez PIN – nawet do 100 zł.
Każdą z naszych kart Visa i Mastercard przy zakupach do wartości 100 zł zapłacisz teraz zbliżeniowo bez podawania numeru PIN.
Jeśli to karta Mastercard, z której już korzystasz, lub nowa karta Visa – nie musisz nic robić, by aktywować nowe limity transakcji. W przypadku karty Visa, którą już posiadasz – usługa zacznie działać po wykonaniu jednej transakcji stykowej.
Pamiętaj: płatność bez PIN-u zwiększa Twoje bezpieczeństwo w dobie koronawirusa.
Przypominamy, że korzystając z cyfrowych portfeli Apple Pay, Garmin Pay i Fitbit Pay nie musisz podawać PIN-u niezależnie od limitu. W tym przypadku PIN zastępują zabezpieczenia Twojego smartfona lub smartwatcha.
______________________________________________________________________________________________________
Uwaga na Korona-oszustów!!!
______________________________________________________________________________________________________
Odłóżmy gotówkę, korzystajmy z płatności mobilnych!
W związku z zagrożeniem związanym z koronawirusem i możliwością przenoszenia wirusów na powierzchni banknotów i monet, zwracamy się do Państwa z prośbą o maksymalne ograniczenie użycia płatności gotówkowych. Nie ułatwiajmy życia wirusowi!
W naszym Banku mają Państwo do dyspozycji liczne formy bankowości elektronicznej – bankowość internetową, płatności mobilne z wykorzystaniem telefonów, a także karty płatnicze. Ich użycie jest bezpieczne dla wszystkich, ogranicza skalę rozprzestrzeniania się choroby. Płaćmy kartami lub mobilnie w placówkach handlowych i usługowych, starając się używać funkcji zbliżeniowej.
Równocześnie apelujemy, by w miarę możliwości ograniczyć wizyty w placówkach bankowych do naprawdę niezbędnych. Do Państwa dyspozycji jest poczta elektroniczna lub telefony – jesteśmy zawsze do usług i chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.
Bank Spółdzielczy w Białobrzegach we współpracy z First Data Polska S.A. i Fundacją Polska Bezgotówkowa oferują bezpłatne terminale POS dla przedsiębiorców oraz dla instytucji publicznych.
Szanowni Państwo,
Miło nam poinformować, że od dnia 4 listopada Klienci Banku Spółdzielczego w Białobrzegach mogą korzystać z płatności mobilnych Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay oraz BLIK
BLIK: Szybko zapłacisz i wypłacisz! BLIK zastępuje gotówkę i karty płatnicze. Pozwala na płatności za zakupy w internecie i sklepach stacjonarnych oraz wypłacanie pieniędzy z oznaczonych BLIKIEM bankomatów przy użyciu smartfona z aplikacją Nasz Bank.
BLIKUJ mądrze
Pamiętaj o bezpieczeństwie, zabezpiecz swój smartfon przed kradzieżą i nieuprawnionym dostępem!
Dowiedz się więcej na www.sgb.pl/blik
Program Polska Bezgotówkowa |
Szanowni Państwo,
Bank Spółdzielczy w Białobrzegach stał się partnerem programu "Polska Bezgotówkowa" . Program przeznaczony jest dla mikro i małych przedsiębiorców, którzy chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych za swoje towary i usługi.
Dlaczego warto dołączyć do bezgotówkowych?
Po szczegóły zapraszamy do na naszych oddziałów.
Nowe obowiązki w zakresie Jednolitego Pliku Kontrolnego dla mikroprzedsiębiorców |
Krajowy Związek Banków Spółdzielczych jest partnerem akcji informacyjnej Ministerstwa Finansów dotyczącej nowych obowiązków w zakresie Jednolitego Pliku Kontrolnego dla mikroprzedsiębiorców, które obowiązują od 1 stycznia br.
Mikroprzedsiębiorcy zobowiązani są w terminie do 26 lutego br. przesłać Jednolity Plik Kontrolny zawierający elektroniczną ewidencję VAT. Kluczowym elementem prawidłowego wysłania pliku jest podpis elektroniczny - Ministerstwo Finansów sugeruje w tym wypadku korzystanie z bezpłatnego Profilu Zaufanego (eGO).
Poniżej odnośniki do komunikatów Ministerstwa Finansów:
Zachęcamy również do lektury wywiadu z Panem Zbigniewem Wilińskim, Zastępcą Dyrektora Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów na temat nowych obowiązków dla przedsiębiorców:
Komunikat w sprawie gier organizowanych w sieci Internet |
Szanowni Państwo,
informujemy, że zgodnie z art. 29a ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 471 t.j.) zakazane jest uczestniczenie w grach hazardowych urządzanych przez sieć Internet przez podmioty, które nie posiadają wymaganego ustawą zezwolenia. Niedozwolone jest wykorzystywanie kart płatniczych oraz innych instrumentów bądź usług płatniczych oferowanych przez Bank do dokonywania transakcji związanych z uczestnictwem w grach hazardowych niezgodnie z wyżej wymienioną ustawą.
Zakaz określony w art. 29a ust. 2 nie dotyczy uczestnictwa w zakładach wzajemnych organizowanych przez podmioty działające na podstawie zezwolenia udzielonego przez Ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Lista podmiotów posiadających odpowiednie uprawnienia do urządzania gier hazardowych znajduje się na stronie http://www.finanse.mf.gov.pl/inne-podatki/podatek-od-gier/gry-hazardowe-przez-internet.
Rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą znajduje się na stronie https://hazard.mf.gov.pl/.
OŚWIADCZENIE |
W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami dotyczącymi cyberataku na sektor bankowy w Polsce, informujemy, że sytuacja jest pod stałą kontrolą i nadzorem poszczególnych banków, a w wyjaśnienie sprawy zaangażowane są odpowiednie służby.
Zgodnie z zapewnieniem Związku Banków Polskich cały system bankowy działa bez zakłóceń, a pieniądze klientów są bezpieczne.
Infrastruktura informatyczna Banku Spółdzielczego w Białobrzegach jest na bieżąco monitorowana, w celu zapewnienia bezpieczeństwa obsługi naszych Klientów.
Zarząd Banku Spółdzielczego w Białobrzegach
Informacja dla klientów bankowości internetowej |
Jeśli w procesie logowania wyświetlona zostanie reklama blokująca okno przeglądarki lub otrzymają Państwo komunikat informujący o przerwie technicznej lub podobny, uprzejmie prosimy o niezwłocznie zawiadomienie banku oraz czasowe wstrzymanie się z korzystania z systemu bankowości elektronicznej.
Centralna informacja o rachunkach uśpionych |
Centralna informacja o rachunkach uśpionych jest nową usługą, umożliwiającą dostęp do informacji o rachunkach osób zmarłych i „zapomnianych”, rachunkach osób fizycznych w każdym banku i SKOK-u.
W celu skorzystania z usługi wnioskodawca (osoba, która uzyskała tytuł prawny do spadku po posiadaczu rachunku albo osoba fizyczna poszukująca własnych rachunków, gmina oraz podmioty, o których mowa w art. 105 ust. 1 pkt 2 lit. a-h, k-ł, p, s, t oraz v ustawy Prawo bankowe) może złożyć odpowiedni wniosek w wybranym przez siebie banku lub SKOK-u. Bank lub SKOK skieruje zapytanie do Centralnej informacji, która następnie przekaże je dalej do wszystkich pozostałych banków i SKOK-ów. Otrzymana informacja zwrotna pozwoli na sporządzenie przez Centralną informację zbiorczej informacji zawierającej: wskazanie podmiotów, które prowadziły albo prowadzą rachunek, numer rachunku, informację czy jest on nadal prowadzony, czy jest to rachunek wspólny oraz informację o umowach rachunku bankowego rozwiązanych albo wygasłych z przyczyn określonych w Prawie bankowym (z powodu śmierci posiadacza rachunku albo braku dyspozycji dotyczących rachunku przez okres 10 lat).
Korzyścią dla klienta będzie możliwość otrzymania informacji w jednym miejscu – w banku lub SKOK-u, w którym zdecydował się złożyć wniosek. Natomiast uzyskanie szczegółowych danych dotyczących rachunku jak np.: weryfikacja jego rodzaju i salda, będzie możliwa wyłącznie w placówce banku lub SKOK-u, w którym rachunek jest prowadzony. Dotychczas poszukiwanie tzw. rachunków uśpionych wymagało zwracania się z indywidualnym zapytaniem do każdego banku lub SKOK-u, w którym mógł być prowadzony rachunek danej osoby.
Lista banków uczestniczących w usłudze dostępna jest na stronie:
http://www.centralnainformacja.pl/o-usludze/lista-uczestnikow-centralnej-informacji/
Więcej informacji: www.centralnainformacja.pl