1 EUR | 4.3469 | bez zmian | 0.0000 |
1 GBP | 5.2215 | bez zmian | 0.0000 |
1 USD | 4.1332 | bez zmian | 0.0000 |
Bank, zgodnie z przepisami ustawy Prawo bankowe, posiada system zarządzania ryzykiem. Zarządzanie ryzykiem w Banku odbywa się zgodnie z „Strategią zarządzania ryzkiem w Banku Spółdzielczym w Białobrzegach” oraz pozostałymi procedurami wewnętrznymi, które określają sposób identyfikacji, pomiaru i monitorowania ryzyka, a także zasady raportowania poszczególnych rodzajów ryzyka uznanych przez Bank za istotne.
Strategia zarządzania poszczególnymi rodzajami ryzyka zawiera cele definiujące apetyt na ryzyko Banku, rozumiany jako maksymalny, akceptowalny poziom ryzyka jaki Bank może ponosić.
Cele definiujące apetyt na ryzyko mają charakter wskaźników ilościowych, w tym limitów wewnętrznych, a także założeń dotyczących zasad zarządzania ryzykiem o charakterze jakościowym.
Do rodzajów ryzyka uznanych przez Bank w 2023 r. za istotne zaliczano:
Oprócz istotnych rodzajów ryzyka, Bank analizuje ryzyko wyniku finansowego rozumiane, jako ryzyko realizacji wyniku finansowego poniżej wymagań, wynikających z potrzeby prowadzenia bieżącej działalności i rozwoju, głównie w celu zapewnienia odpowiedniego zasilenia kapitału.
Podejmowanie ryzyka zmusza Bank do koncentrowania uwagi na powstających zagrożeniach, poszukiwania form obrony przed zagrożeniami i dostosowywania działalności do zmieniających się warunków zewnętrznych. Ostrożnościowe podejmowanie ryzyka oznacza utrzymywanie racjonalnej równowagi pomiędzy prowadzeniem działalności przychodowej i kontrolowaniem ryzyka.
Zarządzanie ryzykiem jest jednym z najważniejszych procesów wewnętrznych w Banku, ma na celu uzyskanie w zmieniającym się otoczeniu prawnym i ekonomicznym:
W celu zapewnienia skutecznego i ostrożnego zarządzania Bankiem Zarząd Banku:
Zasady i mechanizmy tworzące system zarządzania ryzykiem są opracowywane i uchwalane przez Zarząd Banku w formie zasad i procedur.
Rada Nadzorcza Banku sprawuje nadzór nad wprowadzeniem systemu zarządzania oraz ocenia adekwatność i skuteczność tego systemu, w tym ocenia efektywność realizacji zasad i procedur zarządzania ryzykiem.
Proces zarządzania ryzykiem w Banku obejmuje następujące działania:
Proces zarządzania ryzykiem jest realizowany w trzech, wzajemnie niezależnych poziomach.
Na pierwszą linię obrony składa się operacyjne zarządzanie ryzykiem, powstałym w związku z działalnością prowadzoną przez Bank. Pierwsza linia obrony odpowiedzialna jest m.in. podejmowanie decyzji w ramach przyznanych kompetencji i ustalonych limitów, przestrzeganie ustalonych mechanizmów kontrolnych, współpraca z komórkami organizacyjnymi odpowiedzialnymi za zarządzanie ryzykiem na drugim poziomie.
Na drugi poziom składa się zarządzanie przez pracowników na specjalnie powołanych do tego stanowiskach i komórkach organizacyjnych niezależne od operacyjnego zarządzania ryzykiem na pierwszym poziomie. Druga linia obrony wykonuje zadania związane z identyfikacją, pomiarem lub szacowaniem, kontrolą, monitorowaniem oraz sprawozdawaniem każdego istotnego ryzyka.
Na trzeci poziom składa się działalność komórki audytu wewnętrznego, który realizowany jest przez Spółdzielczy System Ochrony SGB.
Bank zarządza rodzajami ryzyka uznanymi przez Bank za istotne, zgodnie z obowiązującymi wewnętrznymi regulacjami zarządzania tymi rodzajami ryzyka.
Na system zarządzania każdym rodzajem ryzyka składają się:
Zarządzanie ryzykiem jest zorganizowane w sposób umożliwiający zapobieganie konfliktom interesów pomiędzy pracownikami, czy też jednostkami organizacyjnymi Banku. Bank stosuje metody identyfikowania i pomiaru ryzyka związanego z jego działalnością dostosowane do profilu, skali i złożoności ryzyka. W przypadku wątpliwości w zakresie poziomu ryzyka stosuje się podejście z zachowaniem maksymalnego stopnia ostrożności.
Częstotliwość pomiaru ryzyka dostosowana jest do wielkości oraz charakteru poszczególnych rodzajów ryzyka w działalności Banku. Metody lub systemy pomiaru ryzyka, a w szczególności ich założenia, są poddawane okresowej ocenie uwzględniającej testowanie i weryfikację historyczną.